Kokomo Tribune; Kokomo, Indiana

February 18, 2013

PREP BOYS BASKETBALL: IHSAA sets pairings for boys sectionals


— The IHSAA on Sunday drew sectional pairings for the upcoming boys basketball state tournament. Sectional play begins on Tuesday, Feb. 26 and continues through Saturday, March 2.

Two Howard County teams will open against conference rivals — North Central Conference champion Kokomo will face Marion in the Class 4A Lafayette Jeff Sectional, and Mid-Indiana Conference squads Western and Peru will tangle in the Class 3A Twin Lakes Sectional.

The following are pairings for sectionals involving KT-area teams.

Class 4A at Lafayette Jeff

Tuesday, Feb. 26

6 p.m. — Kokomo (18-2) vs. Marion (9-12)

7:45 — Harrison (10-9) vs. McCutcheon (13-7)

Friday, March 1

6 p.m. — Lafayette Jeff (7-13) vs. G1 winner

7:45 — Logansport (11-8) vs. G2 winner

Saturday, March 2

7:30 p.m. — Championship

Class 3A at Twin Lakes

Tuesday, Feb. 26


7 p.m. — Twin Lakes (12-8) vs. Maconaquah (10-9)

Wednesday, Feb. 27

6 p.m. — Peru (9-9) vs. Western (12-7)

7:45 — Northwestern (11-8) vs. West Lafayette (15-5)

Friday, March 1

6 p.m. — Benton Central (6-14) vs. G1 winner

7:45 — G2 winner vs. G3 winner

Saturday, March 2

7:30 p.m. — Championship

Class 2A at Tipton

Tuesday, Feb. 26


 6 p.m. — Eastern (3-15) vs. Alexandria (4-16)

7:45 p.m. — Elwood (9-10) vs. Tipton (18-2)

Friday, March 1

6 p.m. — Madison-Grant (8-12) vs. G1 winner

7:45 p.m. — Taylor (5-15) vs. G2 winner

Saturday, March 2

7:30 p.m. — Championship

Class 2A at Manchester

Tuesday, Feb. 26


7 p.m. — North Miami (1-18) vs. Oak Hill (11-8)

Wednesday, Feb. 27

6 p.m. — Southwood (9-9) vs. Northfield (14-7)

7:45 — Cass (10-9) vs. Wabash (6-12)

Friday, March 1

6 p.m. — Manchester (5-13) vs. G1 winner

7:45 — G2 winner vs. G3 winner

Saturday, March 2

7:30 p.m. — Championship

Class 2A at Delphi

Tuesday, Feb. 26


6 p.m. — Seeger (11-8) vs. Fountain Central (16-3)

7:45 — Delphi (14-5) vs. Sheridan (13-6)

Friday, March 1

6 p.m. — Carroll (12-8) vs. G1 winner

7:45 — Cl. Central (1-18) vs. G2 winner

Saturday, March 2

7:30 p.m. — Championship

Class A at Tri-Central

Tuesday, Feb. 26


6 p.m. — Lafayette Catholic (11-8) vs. Frontier (7-13)

7:45 — Tri-Central (8-11) vs. Rossville (10-10)

Friday, March 1

6 p.m. — Faith Christian (3-16) vs. G1 winner

7:45 — Clinton Prairie (2-17) vs. G2 winner

Saturday, March 2

7:30 p.m. — Championship

For more on this story and other local news, subscribe to The Kokomo Tribune eEdition, or our print edition